Tuningforum.pl tuning forum
Zaloguj się, aby sprawdzić PW.
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów. Strona główna forum » Fora przeniesione (archiwa) » 306 TEAM
Strona 1 z 1
Autor Wiadomość
Forum Master
Forum Master

Posiadane auto: 306 xs

Post Napisane: sty Pt 04, 2008 1:18 am  Tytuł: Odpowietrzenie układu chłodzen...

Tak sobie mysle i szukam odpowiedzi na moje klejne zawile pytanie :D jak w wakacje rozebralem silnik i zlozylem spowrotem to odpowietrzalem tylko na nagrzewnicy bo uznalem ze to najwyzszy pkt i jest fajnie, ale na spocie ktorys z kolegow mowil ze jeszcze w chlodnicy sie odpowietrza, a to jzu dla mnei zagadka ta wlasciwa, generalnei moja chlodnica to wyglada jak po bitwie bo jest 1/3 wylaczona ten gorny zawor jest zaklejony bo ciekl sobie :) i teraz pytanie czy jest dobrze ? generalnie w trasie trzyma 91 st. chociaz jak sie wygarnei troszke mocy to szybko sie grzeje i tak mysle czy to nie przypadkiem jakies powietrze uwiezniete. w ramach wyjasnienia silnik 1.6 8v :) Pozdrawiam :D

I Rule...contact service

Post Napisane: sty Pt 04, 2008 11:45 am  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

w układzie sa 3 odpowietrzniki: nagrzewnica , przy termostacie i na chłodnicy i powiem ci ze 1 nie odpowietrzysz układu zebys nie wiem co robił zreszta producent po cos dał 3 odpowietrzniki

Forum Master
Forum Master

Post Napisane: sty N 06, 2008 2:35 am  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

TAk tez myslalem ten w chlodnicy zaklejony wiec raczej tam nei poszaleje ale przy termostacie jeszcze podzialam. Dzieki bardzo za info :)

Forum Master
Forum Master

Posiadane auto: 306 XN sedan 1.6/90 KM

Post Napisane: sty N 06, 2008 11:15 am  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

układ pewnie masz już odpowietrzony bo po pierwszym otwarciu termostatu pompa wypycha powietrze płynem aż do zbiorniczka wyrównawczego. odpowietrzanie przeprowadza się bo zamknięty termostat więzi powietrze w silniku i nagrzewnicy i by go trafiło jakby się rozgrzał do tych 80-90 st. zwiększamy obroty do 1500-2000 i najpierw odpowietrzamy nagrzewnicę bo najwyżej i najwięcej powietrza wyrzuci, potem na termostacie aż do jego otwarcia i sprawdzamy poziom płynu w zbiorniczku żeby nie brakło. a potem jazda jak obieg jest otwarty to powietrze zbierze się tylko pod korkiem zbiorniczka. ja mam na chłodnicy u góry ten zaworek ale po wszystkim powietrza tam nie znajduję więc myślę że jest potrzebny raczej do opróżniania chłodnicy [zresztą nie wszyscy to mają u siebie].
I Rule...contact service

Post Napisane: sty Pn 07, 2008 12:03 am  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

Cytuj:
pompa wypycha powietrze płynem aż do zbiorniczka wyrównawczego.
zeby nie czasem jak zbiorniczek jest przy chłodnicy i połaczony samym dołem z chłodnica , powietrze musiało by zostac przepchane w doł przez cała chłodnice zeby doszło do zbiorniczka wyrównawczego co jest raczej fizycznie niemozliwe, bo powietrze zawsze zbiera sie na górze chłodnicy i po to jest odpowietrznik na górze chłodnicy :grin:

Forum Master
Forum Master

Post Napisane: sty Pn 07, 2008 12:24 am  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

szczerze to sie zakrecilem :o narazie meczyc bede termostat niezaszkodzi gadzine odwiedzic :D zasypalu mi toruń :( masakra na drodze :( ale chociaz bokiem mozna troszkee :P :D

Forum Master
Forum Master

Post Napisane: sty Pn 07, 2008 1:14 am  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

maloniak, co to znaczy że chłodnica w 1/3 wyłączona?
Forum Master
Forum Master

Post Napisane: sty Wt 08, 2008 10:05 pm  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

poprzedni wlasciciel przytulil sie do latarni tak wiesz, bummmm i 3 kanaly cale sa zaklejone i nie plynie przez nie plyn, wyglada to srednio estetycznie ale nie cieknie :) to ma 1go plusa a dwa ze narazie nie mam zadnych zastrzezen do tego wynalazku z tym ze wtedy wlasnie ktos zakleil chyba ten kran na dole do spuszczanie wody i ten u gory tez :(

Forum Master
Forum Master

Post Napisane: sty So 12, 2008 10:23 pm  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

odpowietrzałem dziś układ chłodzenia i potwierdzam to co pisałem wyżej rozwiewając wątpliwości co do odpowietrzania chłodnicy. jeszcze raz:
układ zalany, uruchamiam silnik, zwiększam obroty na 1500-2000, odpowietrzam nagrzewnicę, odpowietrzam silnik [z przerwami] aby usunąć max powietrze z niego i czekam na otwarcie termostatu. jak się otwiera chłodnica robi się gorąca najpierw u góry. ręką sprawdzam jak chłodnica rozgrzewa się coraz niżej i to jest znak że wszystko przebiega ok. trzymam podwyższone obroty i po dłuższej chwili w zbiorniczku chłodnicy pojawiają się bąble powietrza a poziom płynu spada. uzupełniam płyn, zakręcam korek, czekam jeszcze trochę i tyle. sprawdzam jeszcze korek na chłodnicy- powietrza nie ma. przypuszczam że cały wic polega na sporej szybkości przepływu chłodziwa i niewielkich przekrojach kanałów w chodnicy co pozwala przetłoczyć powietrze na sam dół i do zbiorniczka. być może układy z oddzielnymi zbiorniczkami- pod klapą, mają inne chłodnice i tam odpowietrzanie przebiega trochę inaczej.
Forum Master
Forum Master

Post Napisane: sty Pn 14, 2008 8:31 pm  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

tez mam taka chlodnice jakby bez zbiorniczka, generalnie ciepla sie cala tylko mam obawy co do silnika ze tam gdzies uwiazlo powietrze, a niestety nie mam sie kiedy zabrac za to :(
k306k dzieki za podpowiedzi bede walczyl z pewnoscia. i pochwale sie wynikiem :) pozdro :)

Advanced User
Advanced User

Posiadane auto: 306 XS 1.6

Post Napisane: mar So 08, 2008 11:58 pm  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

a te odpowietrzniki to trzeba tylko poluzowac czy calkiem odkrecic

Forum Master
Forum Master

Posiadane auto: 306 1.4 LPG PKP PCK ABW CBŚ i różne inne literki

Post Napisane: mar N 09, 2008 12:52 pm  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

maloniak napisał(a):
poprzedni wlasciciel przytulil sie do latarni tak wiesz, bummmm i 3 kanaly cale sa zaklejone i nie plynie przez nie plyn, wyglada to srednio estetycznie ale nie cieknie :) to ma 1go plusa a dwa ze narazie nie mam zadnych zastrzezen do tego wynalazku z tym ze wtedy wlasnie ktos zakleil chyba ten kran na dole do spuszczanie wody i ten u gory tez :(

Weź wymień czym prędzej tę chłodnicę. Jest to dobitny przypadek tego jak "poprzedni właściciele" drutują swoje auta a potem sprzedają jako super madafaka zadbane i wychuchane. Dla zaoszczędzenia marnych 200zł. :)9
Chłodnica nie bez powodu ma określoną powierzchnię i liczbę kanałów. A pamiętaj, że wielkimi krokami lato się zbliża.

Pozdrawiam

Ultimate Tuningforum Master
Ultimate Tuningforum Master

Posiadane auto: Peugeot 306

Post Napisane: mar N 09, 2008 1:02 pm  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

Jumper 76 wystarczy poluzowanie, bo jak odkręcisz całkowicie i pójdzie gorący płyn będziesz miał nerwówkę by zakręcić :grin:
Advanced User
Advanced User

Post Napisane: mar N 09, 2008 3:39 pm  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

wiem ze temat byl juz poruszany ale mam wielka prosbe moze mi ktos jeszcze raz opisac jak odpowietrzyc uklad. W instrukcji podaja ze to sie robi na wylaczonym silniku (troszke to dziwnie) prubowalem tez na wlaczonym ale jakos nie moge sobie poradzic, ciagle slysze ze jest powietrze

Advanced User
Advanced User

Post Napisane: mar N 09, 2008 4:10 pm  Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chło...

w instrukcji jest napisane tak ale jakos jak wlewam plyn to przez odpowietrznik w nagrzewnicy plyn nie wylatuje
Obrazek

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów. Strona główna forum » Fora przeniesione (archiwa) » 306 TEAM Strona 1 z 1
Wyświetl wątki nie starsze niż:  Sortuj wg